Najnowsze treści

Panel logowania

Konta zakłada administrator.

Jeśli chcesz mieć możliwość logowania i edycji treści kontaktuj się w tej sprawie z administracją szkoły.

Gościmy

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Rajd Szlakiem Naszej Historii

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy uczniów
i ich opiekunów oraz
nauczycieli do udziału w:

 

XXXII Rajdzie „SZLAKIEM NASZEJ HISTORII"imienia por. hm. Jana Cierlińskiego.

 

Rajd odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2017 roku w godz. 09.00 - 15.30.

 

Jest on kontynuacją rajdów historyczno-patriotycznych, przypominających najważniejsze wydarzenia XX wieku. Tegoroczny rajd odbywa się pod hasłem:

 

„Armia Krajowa - Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego - Największa konspiracyjna armia w czasie II wojny światowej.”

 

Zgłoszenia proszę przesyłać dzienniczkiem elektronicznym do koordynatorów.

 

Patrol: liczba dzieci od 3 – 5 osób + opiekun domorosły (od 1 – 5). Patrole można dobierać na różnych poziomach klas 0-3, 4-6 i gimnazjum. Patrole gimnazjalne nie musza posiadać dorosłego opiekuna. Jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w Rajdzie, ale nie ma wybranej grupy patrolowej – można się zgłosić z dzieckiem indywidualnie – dobierzemy grupę.

 

Koordynator Rajdu w klasach 0 – 3 SSP: p. Małgorzata Bugaj.

Koordynator Rajdu w klasach 4 – 6 SSP i SG: Elżbieta Rakoczy.

  

Udział uczniów naszej szkoły w corocznym rajdzie, choć całkowicie dobrowolny, stał się od kilku lat naszą szkolną tradycją. Mile widziany jest jak najszerszy udział rodziców, dziadków i młodszego rodzeństwa.Szczegółowe informacje od organizatorów dotyczące Rajdu prezentujemy
w kolejnych zakładkach.

 

Polecamy także lekturę naszych archiwalnych gazetek rajdowych i galerię zdjęć.

 

Jak co roku trasy rajdu poprowadzą po najważniejszych miejscach pamięci położonych na terenie Ursusa, Włoch i kilkunastu gmin podwarszawskich.Teren ten to tzw. przedpole Warszawy, na którym losy uczestników Powstania Warszawskiego skrzyżowały się z losami mieszkańców podwarszawskich miasteczek i wsi oraz ukrywających się w okolicznych lasach żołnierzy Armii Krajowej. Uczestnicy rajdu będą mogli zapoznać się ze śladami minionej historii i oddać hołd wszystkim patriotom, poległym i pomordowanym, prześladowanym i poniżanym,
w szczególności bohaterom i ofiarom wojny z lat 1939-1945. Przy poszczególnych miejscach pamięci dyżurować będą posterunki złożone z uczniów ich opiekunów, których zadaniem będzie obsługa punktu kontrolnego zgodnie z regulaminem rajdu (szczegóły w zakładkach).

Z roku na rok rajd zyskuje coraz większe rzesze zwolenników i w ciągu 30 lat urósł do jednej z największych imprez turystycznych i wydarzeń patriotycznych w naszym regionie (ok. 5 tys. uczestników !). Uczestnicy rajdu biorą w nim udział zgrupowani w patrole, które same ustalają swoje trasy lub korzystają z banku tras. Zapisy uczestników prowadzone są przez poszczególne szkoły. Można brać udział w patrolach pieszych, rowerowych i samochodowych. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest dotrzymanie terminu zgłoszeń podanego w załączonym regulaminie.

 

Od kilku lat w rajdzie biorą udział również uczniowie naszego Zespołu Szkół STO.

Pomnik "Tędy przeszła Warszawa. Auffanglager Ursus. Październik 1944" punkt kontrolny nr 19 na trasie Rajdu - jak co roku pod opieką uczniówZespołu Szkół STO im. Władysława Grabskiego.

Jednym z punktów kontrolnych rajdu będzie położony w pobliżu naszego budynku przy ul. Traktorzystów pomnik "Tędy przeszła Warszawa. Auffanglager Ursus. Październik 1944" (punkt kontrolny nr 19). Stoi pod murem nieistniejących już zakładów ciągnikowych przy ul. Traktorzystów 24, obok d. bramy głównej zakładów, naprzeciwko peronów kolejki średnicowej. W tym miejscu kolejny raz na uczestników rajdu będą czekać uczniowie naszego zespołu szkół  społecznych. Będą prowadzili punkt informacyjny, zapoznawać odwiedzających z ważnym dla tożsamości narodowej Polaków, tragicznym epizodem naszej historii, jakim było Powstanie Warszawskie ewakuacja mieszkańców zburzonej stolicy, rozdawać ulotki informacyjne, proponować rozwiązanie zagadek, sprawdzać wiedzę uczestników rajdu dot. prezentowanych historycznych wydarzeń, wypełniać karty patrolu zgłaszającym się drużynom rajdowym.Jest to bardzo cenne doświadczenie. Nasza młodzież utrwala w ten sposób wiedzę o historii swego kraju i zarazem upowszechnia ją swojemu pokoleniu, uczestniczy w działaniach integrujących społeczność Ursusa a jednocześnie promuje swoją szkołę. Poszerza w ten sposób swoje kompetencje społeczne i obywatelskie.

Rajd odbywa się z inicjatywy lokalnych środowisk kombatanckich, głównie związanych z Armią Krajową. Nieubłagany upływ czasu sprawia, że świadków historii, którą poznają uczestnicy Rajdu, wciąż ubywa. Dlatego to lokalne społeczności podwarszawskich miasteczek i peryferyjnych dzielnic stolicy, których trzon tworzą uczniowie i nauczyciele, od przeszło 30 lat nie ustają w staraniach, aby dla następnych pokoleń zachować pamięć o ważnych kartach naszej historii i o jej uczestnikach.

 

Tegoroczne hasło przywołuje pamięć o losach żołnierzy konspiracyjnych oddziałów polskich, którzy z chwilą oswobodzenia Polski z jarzma hitlerowskiego i zakończenia działalności Polskiego Państwa Podziemnego i rozwiązania jego najważniejszego ramienia zbrojnego – Armii Krajowej, musieli stawić czoła nowemu ciemiężycielowi – okupantowi sowieckiemu. Na naszej stronie poświęconej rajdowi będziemy się starali przybliżyć najważniejsze fakty związane z Żołnierzami Wyklętymi.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Kliknij: GALERIA ZDJĘĆ ARCHIWALNYCH

Kliknij linki do Informacji archiwalnych z naszej strony internetowej dot. poprzednich edycji rajdu:

http://old.sto4.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2484:rajd-qszlakiem-naszej-historiiq-reporta-telewizji-wwwursustvpl&catid=48:aktualnoci&Itemid=55

 

http://old.sto4.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2103:relacja-z-punktu-kontrolnego-nr-23-na-xxvii-rajdzie-szlakiem-naszej-historii&catid=48:aktualnoci&Itemid=55

 

http://old.sto4.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2519:rajd-historyczny-kl0a&catid=134:klasa-0a-sp&Itemid=117

 

http://old.sto4.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2487:rajd-qszlakiem-naszej-historii&catid=48:aktualnoci&Itemid=55

 

http://old.sto4.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2108:patrol-z-klasy-va-na-trasie-xxvii-rajdu-qszlakiem-naszej-historiiq&catid=48:aktualnoci&Itemid=55

 

Czytany 9233 razy
Więcej w tej kategorii: Historia Rajdu »