Najnowsze treści

Panel logowania

Konta zakłada administrator.

Jeśli chcesz mieć możliwość logowania i edycji treści kontaktuj się w tej sprawie z administracją szkoły.

Gościmy

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

Historia Rajdu

Rajd „Szlakiem Naszej Historii” po raz pierwszy odbył się 19 kwietnia 1986 roku. Organizowany jest on przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej- Koło nr 6„Helenów” i Koło nr 7 „Jaworzyn”, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju- Oddział Pruszków, Środowisko Kombatantów 7 pp AK „Garłuch”, Związek Kombatantów R.P. i b.W.P.- Koła: Okęcie, Włochy i Ursus, Związek Sybiraków, Harcerskie Kręgi Seniorów i Komendy Hufców Z.H.P.; Ursus, Włochy, Piastów, Pruszków i Ożarów Maz., a także Wydział Oświaty, Kultury, Sportu - dzielnic: Ursus, Włochy i Ochota m. st. Warszawy oraz gmin: Piastów, Pruszków, Lesznowola, Raszyn i Ożarów Mazowiecki. W przeciągu tych kilkudziesięciu lat Rajd stał się wielką imprezą historyczno-turystyczną o niepowtarzalnych walorach edukacyjnych.

 

Rajd ten co roku jest wielką imprezą historyczno- turystyczną, w czasie której odżywa prawda historyczna, odżywają pomniki, ludzie, którzy swoje życie poświęcili dla odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Corocznie w rajdzie bierze udział około 4000 uczniów z ponad 60 szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, ku satysfakcji organizatorów, gdyż potwierdza się, że jest zapotrzebowanie na tego typu formy spędzania wolnego czasu oraz poznawania historii najbliższego otoczenia.

 

Od kilku lat obowiązki organizacyjne rajdu kombatanci przekazują Wydziałom Oświaty, Kultury i Sportu, Dzielnic i Gmin, Miejskim i Gminnym Ośrodkom Kultury, a także bezpośrednio Dyrekcjom Szkół lub nauczycielom i wychowawcom oraz organizacjom harcerskim ZHP działającym na tym terenie. Trudno byłoby zorganizować tak wielką imprezę, gdyby nie osoby z wymienionych instytucji, które przejmują na siebie wiele obowiązków. Należą się również słowa uznania Zarządom Dzielnic, Gmin lub Miast oraz Starostwu Powiatowemu w Pruszkowie, za ich pomoc finansową i objęcie patronatem oraz uznanie jako imprezę własną lokalną. Od kilku lat cały ciężar sfinansowania imprezy leży w gestii wymienionych instytucji. Jedynie dodatkowe środki finansowe są uzupełniane przez Fundację Szarych Szeregów i Armii Krajowej im. M. Syty, w miarę jej skromnych możliwości.

 

Co roku w czerwcu, po dokonaniu zestawienia informacji z poszczególnych punktów rajdowych, podsumowania Rajdu całościowo i indywidualnie dla poszczególnych miejscowości dokonywał pan porucznik Jan Cierliński ps. „Wicher”,  harcmistrz, żołnierz AK,  Prezes Koła Nr 6 "Hellenów" Światowego Związku Żołnierzy AK, twórca  i organizator  17 edycji Rajdu. Pana Jan odszedł na wieczną wartę do Pana Boga 7 grudnia 2012 roku.  Cześć Jego pamięci!

Czytany 4888 razy