Najnowsze treści

Panel logowania

Konta zakłada administrator.

Jeśli chcesz mieć możliwość logowania i edycji treści kontaktuj się w tej sprawie z administracją szkoły.

Gościmy

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

wtorek, 28 listopad 2017 20:48

MOLE KSIĄŻKOWE

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy w naszej szkole są książkowe mole?

Oczywiście, że tak! Wbrew temu, co się niekiedy słyszy, są jeszcze uczniowie, którzy znakomicie znają drogę do szkolnej biblioteki, cieszą się z książki ofiarowanej pod choinkę i zamiast godzinami lajkować zdjęcia znajomych na Facebooku wybierają towarzystwo książki. Niekoniecznie lektury szkolnej, bo te czytać trzeba a oni - książkowi pożeracze - czytają, bo chcą! Czasami pasja przeradza się w nałóg i wtedy czytają, bo muszą. Ale spokojnie, to jedyny z nałogów, który przynosi wyłącznie korzyści.

W każdej klasie bez problemu znajdziemy mola książkowego. Niekiedy jednego, innym razem pokaźne stadko. Chcemy ich właśnie, książkowych pożeraczy, wypromować, pokazać innym uczniom i postawić za wzór. Może ktoś zachęcony przez kolegę sięgnie po interesującą książkę, może przeczyta cokolwiek poza komentarzami w sieci, może zamiast wlepiać nos w ekran telefonu da się porwać jakiejś ciekawej historii? A potem odkryje, że sam również należy do szkolnego bractwa moli książkowych?

Przygotowaliśmy dla Was program promocyjny. Co promujemy? Czytanie, rzecz jasna. Książek przygodowych, historycznych, obyczajowych, fantastycznych, wszelakich. Takich, jakie sami wybieracie i tych, które Wam polecimy. A przede wszystkim- książek wartościowych.

Jednym słowem- czytajcie!

Małgosia Kamińska

Ania Szczepańska

 

 

PROGRAM: CZY W NASZEJ SZKOLE SĄ KSIĄŻKOWE MOLE?

 

1. Dla kogo?

Program jest przeznaczony dla uczniów klas 0-4. Będzie trwał od listopada do końca roku szkolnego.

 

2. Co trzeba zrobić?

Ogólnie mówiąc: czytać. A potem się tym chwalić.

 

3. Jak przystąpić do programu?

To proste. Czujesz, że jesteś książkowym molem? Nie ukrywaj się. Poproś opiekuna biblioteki o deklarację szkolnego mola książkowego. I już. Teraz możesz przystąpić do programu. Deklaracje do pobrania w czasie godzin pracy biblioteki.

 

4. Co dalej?

Kolejny krok to otrzymanie karty, na której będziesz mógł zbierać pieczątki-punkty, dokładnie tak jak się to robi w marketach. Tyle, że tam musisz najpierw stracić, by coś zdobyć a w naszym programie wręcz przeciwnie- im więcej czytasz, tym więcej zyskujesz. I chodzi nie tylko o punkty, bo przecież: wyobraźnia, słownictwo, bogactwo języka… Ale skoro jesteś molem książkowym, wszystko to już doskonale wiesz.

 

5. Jak mogę otrzymać kartę?

Jest tylko jeden warunek otrzymania karty do zbierania punktów. Przychodzisz do klasy i w kilku zdaniach opowiadasz o książce. Takiej, którą Twoim zdaniem warto przeczytać. Ciekawej, zabawnej albo smutnej. Najnowszej albo wyciągniętej z lamusa. Znanego pisarza albo debiutanta. I już na koncie pojawia się jeden punkt.

 

 

6. W jaki sposób zbieram punkty?

Teraz to już tylko pozostaje czytać, czytać, czytać. Ale żeby inni dostrzegli, jaka to frajda, trzeba ich jeszcze zachęcić. A zatem opowiedzieć albo napisać a może znaleźć jeszcze inny sposób na promocję czytelnictwa. Zatem Ty czytasz, inni się o tym dowiadują a potem zdobywasz punkty.

 

7. Ile punktów mogę zdobyć?

Ile? To zależy od wagi zadania:

 

przeczytałeś ciekawą książkę i opowiedziałeś o niej rówieśnikom - zdobywasz 1 punkt

przeczytałeś ciekawą książkę i napisałeś kilkuzdaniową recenzję lub wykonać rysunek do opublikowania na szkolnej gazetce - zdobywasz 2 punkty

przygotowałeś inną ciekawą inicjatywę związaną z promowaniem czytelnictwa ( np. zorganizowałeś klasowy konkurs znajomości Harrego Pottera albo popołudniowe spotkanie z herbatką i dobrą książką dla swoich rówieśników) –zdobywasz 3 punkty

 

8. Skoro są punkty, muszą być nagrody.

Jasne! Po pierwszym semestrze i na koniec roku uzbierane przez Was punkty wskażą najaktywniejsze w każdej klasie mole książkowe. Najwytrwalsi i najaktywniejsi czytelnicy mogą spodziewać się dyplomów i nagród! Ale żeby było jasne: czytamy nie dla nagrody. Czytamy, bo to lubimy. A nagroda i tak Cię czeka: czytasz, więc będziesz mądrym człowiekiem!

 

 

Czytany 1309 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 listopad 2017 20:51